Zdravotné sestry ako dôchodkyne sa už búriť nebudú. Búriť sa budú pacienti.

Autor: Monika Kavecká | 23.1.2018 o 15:14 | Karma článku: 10,64 | Prečítané:  4936x

Priemerný vek sestry na Slovensku je skoro 50 rokov. Situácia v zdravotníctve nepokročila a nezmení sa ani po aktuálnom nesystémovom rozdelení sestier do kategórií, ktoré zavádza ministerstvo zdravotníctva napriek názorom sestier.

Hádajte aký bude priemerný vek sestry o desať rokov? Dovolím si predpovedať, že pri zachovaní „súčasného vývoja“ približne o desať viac. Keď sa sestry rozhodli podať výpovede, išlo im o krajinu a o pacientov. Vláda vtedy neoklamala sestry, ale oklamala sama seba a občanov. Čím ďalej tým viac sa presviedčame, že ak nebude situácia stabilizovaná rovnako, ako to bolo pri lekároch, čaká nás personálny kolaps a masové odchody sestier do zahraničia neprestanú. Človek si vraj zvykne aj na oprátku. Keď potom budú ponúkané vyššie platy sestrám, obávam sa, že bude neskoro. Každý systém má svoje rezervy a keď sa vyčerpajú tie personálne nastáva, koniec. Stav môže byť nezvratný.

Situácia v zdravotníctve nepokročila a nezmení sa ani po aktuálnom nesystémovom rozdelení sestier do kategórií, ktoré zavádza ministerstvo zdravotníctva napriek názorom sesterskej komory a odborov. Pre ministerstvo je to čiaročka, bodíky za aktivitu, ale v praxi to nič nerieši - ohodnotenie sestier je podpriemerné, ich počet sa nezastabilizoval a pretrvávajú neúnosné pracovné podmienky. Chýba vyšší základný plat a ohodnotenie za odpracované roky a vzdelanie. Vyžadované vzdelanie sa stalo povinným no nie je vôbec ohodnotené. Aktuálny krok je len zahmlievaním a rozdeľuje sestry.

Asi sto krát, naposledy koncom roka 2017, kedy Slovenská komora zdravotných sestier a pôrodných asistentiek vyzvala ministra zdravotníctva Tomáša Druckera na riešenie problému nedostatku zdravotných sestier v našom zdravotníctve. Odkladanie dlho očakávaných kľúčových opatrení, ktoré by systémovo riešili slovenské zdravotníctvo, každým dňom prispieva k zhoršeniu súčasnej nelichotivej situácie. Túto situáciu v zdravotníctve pociťuje nielen zdravotnícky personál, ale najmä pacienti, ktorých enormný počet pripadajúci na sestru nemôže kvalitne stíhať obslúžiť ani Superwoman. Dlhodobo je ticho o garantovanej vyššej mzde na základe odpracovaných rokov, je ticho o zlepšení kritizovaných a viditeľných pracovných podmienok a prostredia.

Niečoho sme sa predsalen dočkali: nový rok sa rozhodlo ministerstvo začať novou vyhláškou. Tá prichádza s viacerými zmenami, ktoré však nepomôžu zastaviť odchody sestier do zahraničia a iných sektorov hospodárstva. Podľa vyhlášky budú zdravotné sestry rozdelené do troch kategórií - základná sestra (s bakalárskym vzdelaním), sestra špecialistka a sestra s pokročilou praxou. Sestra s vysokoškolským vzdelaním a päťročnou praxou si polepší aj platovo, a to „až“ o závratných 40 eur. Neviem, či to má byť motivácia alebo výsmech!

Ak minister Drucker vďaka tejto pomyselnej zmene sľubuje vyššiu kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti, nie je to pravda, ale zavádzanie pacientov. Jednoducho sestry dostávajú akože nové kompetencie, no tie nebude mať kto vykonať, pretože sestier je málo, stanovený počet sestier na pacientov je poddimenzovaný, jeho dodržiavanie nie je zabezpečené zákonom, chýba akákoľvek zodpovednosť, trestnoprávna koncovka za zanedbanie zdravotnej starostlivosti nezabezpečením dostatku personálu. A aj preto je realita oproti už aj tak chatrným právnym predpisom stanovujúcim minimálne počty sestier na pacientov ešte žalostnejšia – pacientov na jednu sestru je priveľa, nemôže sa im kvalitne venovať a stále balansuje na hrane noža, lebo nesie zodpovednosť.

Aktuálna zmena ministra Druckera len podčiarkuje neochotu rezortu seriózne sa zamyslieť nad problémom a začať ho skutočne riešiť. Navyše toto rozdelenie sestier do kategórií vytvára prostredie pre rozoštvávanie sestier medzi sebou. Kto má na tom záujem? 

Tieto nesystémové kroky neriešia, len zastierajú pretrvávajúci, skutočný problém ohodnotenia sestier, ich nedostatku a pracovných podmienok. Dokedy sa budeme len stretávať, žiadať žiadané a napokon s pokorou sledovať nič neriešiaci prístup rezortu?

Ohodnotenie sestier sa musí začínať od iného vyššieho základu a musí byť diferencované, a to formou príplatkov za vzdelanie a prax. Jedine tak prinesie atraktívnosť povolania a bude spravodlivé.  Nerozumieme, prečo to ministerstvo stále nechce počuť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Majský je vraj nevládny, denníku SME však z nemocničného lôžka zdvihol

Odsúdeného podnikateľa našli v pražskej psychiatrickej nemocnici.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ako Mexiko chytilo šéfa veľkého kartelu

Darí sa Mexiku potláčať kartely.


Už ste čítali?