reklama

Zdravotné sestry ako dôchodkyne sa už búriť nebudú. Búriť sa budú pacienti.

Priemerný vek sestry na Slovensku je skoro 50 rokov. Situácia v zdravotníctve nepokročila a nezmení sa ani po aktuálnom nesystémovom rozdelení sestier do kategórií, ktoré zavádza ministerstvo zdravotníctva napriek názorom sestier.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Hádajte aký bude priemerný vek sestry o desať rokov? Dovolím si predpovedať, že pri zachovaní „súčasného vývoja“ približne o desať viac. Keď sa sestry rozhodli podať výpovede, išlo im o krajinu a o pacientov. Vláda vtedy neoklamala sestry, ale oklamala sama seba a občanov. Čím ďalej tým viac sa presviedčame, že ak nebude situácia stabilizovaná rovnako, ako to bolo pri lekároch, čaká nás personálny kolaps a masové odchody sestier do zahraničia neprestanú. Človek si vraj zvykne aj na oprátku. Keď potom budú ponúkané vyššie platy sestrám, obávam sa, že bude neskoro. Každý systém má svoje rezervy a keď sa vyčerpajú tie personálne nastáva, koniec. Stav môže byť nezvratný.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Situácia v zdravotníctve nepokročila a nezmení sa ani po aktuálnom nesystémovom rozdelení sestier do kategórií, ktoré zavádza ministerstvo zdravotníctva napriek názorom sesterskej komory a odborov. Pre ministerstvo je to čiaročka, bodíky za aktivitu, ale v praxi to nič nerieši - ohodnotenie sestier je podpriemerné, ich počet sa nezastabilizoval a pretrvávajú neúnosné pracovné podmienky. Chýba vyšší základný plat a ohodnotenie za odpracované roky a vzdelanie. Vyžadované vzdelanie sa stalo povinným no nie je vôbec ohodnotené. Aktuálny krok je len zahmlievaním a rozdeľuje sestry.

Asi sto krát, naposledy koncom roka 2017, kedy Slovenská komora zdravotných sestier a pôrodných asistentiek vyzvala ministra zdravotníctva Tomáša Druckera na riešenie problému nedostatku zdravotných sestier v našom zdravotníctve. Odkladanie dlho očakávaných kľúčových opatrení, ktoré by systémovo riešili slovenské zdravotníctvo, každým dňom prispieva k zhoršeniu súčasnej nelichotivej situácie. Túto situáciu v zdravotníctve pociťuje nielen zdravotnícky personál, ale najmä pacienti, ktorých enormný počet pripadajúci na sestru nemôže kvalitne stíhať obslúžiť ani Superwoman. Dlhodobo je ticho o garantovanej vyššej mzde na základe odpracovaných rokov, je ticho o zlepšení kritizovaných a viditeľných pracovných podmienok a prostredia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niečoho sme sa predsalen dočkali: nový rok sa rozhodlo ministerstvo začať novou vyhláškou. Tá prichádza s viacerými zmenami, ktoré však nepomôžu zastaviť odchody sestier do zahraničia a iných sektorov hospodárstva. Podľa vyhlášky budú zdravotné sestry rozdelené do troch kategórií - základná sestra (s bakalárskym vzdelaním), sestra špecialistka a sestra s pokročilou praxou. Sestra s vysokoškolským vzdelaním a päťročnou praxou si polepší aj platovo, a to „až“ o závratných 40 eur. Neviem, či to má byť motivácia alebo výsmech!

Ak minister Drucker vďaka tejto pomyselnej zmene sľubuje vyššiu kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti, nie je to pravda, ale zavádzanie pacientov. Jednoducho sestry dostávajú akože nové kompetencie, no tie nebude mať kto vykonať, pretože sestier je málo, stanovený počet sestier na pacientov je poddimenzovaný, jeho dodržiavanie nie je zabezpečené zákonom, chýba akákoľvek zodpovednosť, trestnoprávna koncovka za zanedbanie zdravotnej starostlivosti nezabezpečením dostatku personálu. A aj preto je realita oproti už aj tak chatrným právnym predpisom stanovujúcim minimálne počty sestier na pacientov ešte žalostnejšia – pacientov na jednu sestru je priveľa, nemôže sa im kvalitne venovať a stále balansuje na hrane noža, lebo nesie zodpovednosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aktuálna zmena ministra Druckera len podčiarkuje neochotu rezortu seriózne sa zamyslieť nad problémom a začať ho skutočne riešiť. Navyše toto rozdelenie sestier do kategórií vytvára prostredie pre rozoštvávanie sestier medzi sebou. Kto má na tom záujem? 

Tieto nesystémové kroky neriešia, len zastierajú pretrvávajúci, skutočný problém ohodnotenia sestier, ich nedostatku a pracovných podmienok. Dokedy sa budeme len stretávať, žiadať žiadané a napokon s pokorou sledovať nič neriešiaci prístup rezortu?

Ohodnotenie sestier sa musí začínať od iného vyššieho základu a musí byť diferencované, a to formou príplatkov za vzdelanie a prax. Jedine tak prinesie atraktívnosť povolania a bude spravodlivé. Nerozumieme, prečo to ministerstvo stále nechce počuť.

Monika Kavecká

Monika Kavecká

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ako predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek som sa rozhodla verejne bojovať za práva sestier. Zároveň som starostkou obce Kunerad v Žilinskom kraji a poslankyňou NR SR. Na tomto blogu chcem prinášať autentické príbehy sestier z rôznych kútov Slovenska, aby verejnosť spoznala ich pohľad na naše zdravotníctvo. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu