Slovenská sestra - lacná sestra na úteku II.

Autor: Monika Kavecká | 4.9.2017 o 11:36 | Karma článku: 6,66 | Prečítané:  1930x

V mojom predchádzajúcom blogu som písala o odlive sestier zo Slovenska. Teraz by som sa chcela viac zamerať na najväčšiu príčinu – platové ohodnotenie. 

Pozrieme sa na to spoločne už asi po stý raz: nástupný plat sestry napríklad v Rakúsku je 2 300 EUR, vo Veľkej Británii 2 477, v Českej republike 1 000 a aj v Poľsku je to o niečo viac, čiže 786 EUR. Mladí zdravotníci sú verbovaní už počas štúdia do zahraničia, hlavne do Čiech a Rakúska. Stále sa im čudujeme? Kto im môže mať za zlé, že odchádzajú za lepšími podmienkami? Porovnajú si platy minimálne v Českej republike, kde za tú istú prácu si môžu dovoliť aj oni kvalitnejší život. Chorých je aj v zahraničí dosť. Aj oni potrebujú starostlivosť. Je to jednoduché. A cítia tam aj úctu voči svojmu povolaniu.

Ale vráťme sa na Slovensko a pozrime sa na problém cez úroveň dosiahnutého vzdelania. Z tohto pohľadu je situácia ešte horšia: priemerný plat absolventov 1. stupňa VŠ na Slovensku je 1 035 EUR, 2. stupňa 1 422 EUR. Sestre s vysokoškolským titulom pristane na výplatnej páske 767 EUR.

Dlhodobo počúvame ako na zvyšovanie platov nie sú peniaze. Dlhodobo tiež počúvame o rastúcej slovenskej ekonomike. Kde je problém?! Prečo štát nekoná? Tu si dovolím citovať z knihy Marcela Klimeka: „Hoci štát ešte stále spravuje takmer polovicu slovenského zdravotníctva, z dôvodov neefektivity, ale najmä zlej alokácie zdrojov, mu z koláča ostáva iba strata (spôsobená najmä nemocnicami ako príspevkovými organizáciami štátu). Naopak, väčšinový zisk sa koncentruje v rukách neveľkého počtu súkromných obchodných spoločností – akcioviek a spoločností s ručením obmedzeným. Napriek živoriacim nemocniciam bez toaletného papiera, kde si so sebou musíte priniesť aj vešiak, podnikajú v slovenskom zdravotníctve aj profitabilné firmy, s návratnosťou vlastného kapitálu vyše 50% (t.j. 100% návranosť do 2 rokov), ako aj firmy pracujúce s maržami 100%." (str. 41)
„Štát je vždy silnejší ako biznis. Otázkou je, či chce. Keď však štát nechce, tak z toho jeho nekonania niekto benefituje.“ (str. 68).

Aj manažment nemocníc cíti, že musí investovať do sestier. Nemocnice prichádzajú s náborovými príspevkami, ktoré sa pohybujú aj vo výške 1000 eur. Avšak stále je to málo. Už v susedných Čechách sa pohybuje náborový príspevok aj okolo 100 000 CZK. Mzdy sestier rastú pomaly oproti okolitým štátom a nesystematicky. Ak nepríde k radikálnemu zlepšeniu, ako tomu bolo v roku 2011 u lekárov, tak môže nastať katastrofická situácia, keď sa zdravotná starostlivosť stane nedostupná.

Na záver už len toľko: v roku 2011 došlo k navýšeniu platov lekárov, čím sa zabránilo ich odchodu do zahraničia. Je potrebné, aby sa prijali také opatrenia, ktoré by pomohli navýšiť mzdy aj zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám aspoň na úroveň platov v Českej republike, to jest 1 000 EU. Týmto krokom by štát dokázal zastaviť pretrvávajúce odchody sestričiek mimo hranice Slovenska a zmierniť tak nemalý problém dnešného zdravotníctva.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Páči sa ti na južnom Spiši, milá Lívia? (píše Michal Havran)

Je to možné, že sme niečo také dopustili?

Autorská strana Petra Schutza

Sťahovanie slučky, mŕtvola Danko a mainstreamová Lívia

Aura reformátora, ktorú si bin Salmán pestoval, je poškodená.


Už ste čítali?