Sestry ako povolanie bojujú o holé prežitie. Ďakujeme vám za to pán premiér Fico!

Autor: Monika Kavecká | 20.7.2015 o 18:24 | (upravené 20.7.2015 o 21:14) Karma článku: 11,67 | Prečítané:  10019x

Vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky,   čoraz viac mám pocit, že ste sa dali na hazard a do hry ste stavili osud sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku. 

Po rokoch vyjednávania a hry na dialóg je návrh zákona pripravený Ministerstvom zdravotníctva SR, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve,  v konečnom dôsledku veľkým podrazom.

My sestry sa pýtame sa: K čomu bola potrebná niekoľkoročná  hra na dialóg, keď požiadavky sestier a pôrodných asistentiek boli v plnej miere ignorované? K čomu boli dobré rokovania, keď ministerstvo zdravotníctva v zákone navrhlo svoju predstavu koeficientov, ktoré vedú k absurdnému znižovaniu miezd sestier a pôrodných asistentiek?

Ministerstvo zdravotníctva SR hovorí o zavedení poriadku do platových tabuliek zdravotníkov, pritom  upravuje mzdové pomery iba menšiny zdravotníkov pracujúcich v zdravotníckych zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu. Keď teda hovorí ministerstvo zdravotníctva o zavedení poriadku, prečo sa netýka všetkých zdravotníkov bez ohľadu na zriaďovateľa? Slovenské zdravotníctvo je v rozhodujúcej miere hradené z verejného zdravotného poistenia, a to bez ohľadu na zriaďovateľa.

Treba otvorene povedať, že postoj Ministerstva zdravotníctva SR, podľa ktorého garancie základných mzdových nárokov majú mať iba sestry a pôrodné asistentky  pracujúce v štátnych nemocniciach nahráva veľkým súkromným spoločnostiam podnikajúcim v slovenskom zdravotníctve. Umožňuje im  vyplácať za vysoko zodpovednú a odborne náročnú prácu sestier a pôrodných asistentiek neprimerane nízku mzdu, často  blížiacu sa k tej minimálnej. Smutné je, že zákon nezlepšuje postavenie ani zdravotných sestier v štátnych nemocniciach, kde už dnes zarábajú viac, ako je garantované zákonom.

Predkladaná zmena zákona bude viesť k tomu, čo by žiaden rozumný politik nemal dopustiť - k znižovaniu atraktivity povolania sestry. Slovensko je pritom už dnes výrazne pod priemerom počtu sestier na 1000 obyvateľov spomedzi všetkých krajín OECD. Už teraz mladých sestier v našich zdravotníckych zariadeniach je ako šafranu a takmer vôbec nepribúdajú. Staršie sestry postupne odchádzajú do dôchodku, na ktorý sa vôbec netešia, nakoľko si za obdobie, kým boli sestrami, na dôstojný dôchodok nezarobili.

Moja posledná otázka na Vás, pán premiér, kam nás chcete až zatlačiť?  Čo musíme, my sestry a pôrodné asistentky urobiť, aby ste s nami rokovali na rovinu, ako chlap, a čo musíme my  sestry urobiť preto,  aby ste konečne pochopili, že Váš návrh zákona je likvidačný pre sestry ako profesiu?

Predkladaný návrh zákona, ktorý ste po rokoch rokovania predložili, nie je len podrazom, je to zároveň signálom, že podľa Vás Slovensko sestry nepotrebuje!

Nám sestrám, ale záleží na tom, aby Slovensko malo sestry primerane ohodnotené, ale zároveň nám záleží na tom, aby slovenské zdravotníctvo disponovalo sestrami aj budúce desaťročie.

Na záver blogu sa obraciam na vás občania, ak si myslíte, že Slovensko sestry potrebuje, prosím, podpíšte našu hromadnú pripomienku na http://www.podpisem.sk/hromadna-pripomienka-spravodliva-odmena-pre-sestry-a-porodne-asistentky/ a podporte, aby na Slovensku ostali sestry, aj do budúcnosti. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Majský je vraj nevládny, denníku SME však z nemocničného lôžka zdvihol

Odsúdeného podnikateľa našli v pražskej psychiatrickej nemocnici.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ako Mexiko chytilo šéfa veľkého kartelu

Darí sa Mexiku potláčať kartely.


Už ste čítali?