Otvorený list ministrovi zdravotníctva SR

Autor: Monika Kavecká | 14.6.2015 o 19:15 | (upravené 14.6.2015 o 19:27) Karma článku: 6,67 | Prečítané:  1999x

Vážený pán minister zdravotníctva, v stredu 7. mája tohto roku sa naposledy stretli predstavitelia Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA)  s vedením Ministerstva zdravotníctva SR. 

Hlavnou témou rokovania bolo určenie výšky koeficientov, na základe ktorých by bola garantovaná aspoň základná položka mzdy sestier a pôrodných asistentiek, čo pokladáme za jeden najdôležitejších bodov pre budúcnosť sestier ako súčasti zdravotníctva SR.

Zo strany OZ SaPA je veľký záujem nájsť zhodu medzi očakávaniami sestier a reálnymi možnosťami zdravotného systému, a preto predstavitelia OZ SaPA prišli na rokovanie s kompromisným návrhom výšky koeficientov.  Zástupcovia ministerstva zdravotníctva na stretnutí uviedli, že návrh OZ SaPA v priebehu niekoľkých dní vyhodnotia z hľadiska dopadu na verejné financie a následne ho budú kontaktovať. Od toho momentu s nami ministerstvo prestalo komunikovať.

Schovávanie sa ministerstva zdravotníctva je o to nepochopiteľnejšie, že Slovensko je hlboko pod priemerom počtu sestier na 1000 obyvateľov v rámci krajín OECD.  Nemusíme ani zdôrazňovať, že úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti v krajine je úzko spojená s počtom sestier, ktoré sú pri lôžkach pacientov.  Zároveň musíme zdôrazniť, že atraktivita jedného z kľúčových povolaní je na bode mrazu a mladých sestier v slovenských nemocniciach takmer vôbec nepribúda. V spojení s odchodom starších sestier do starobného dôchodku bude v nasledujúcich rokoch miznúť v našich nemocniciach celý sestersky stav. Slovensku hrozí, že  bude do niekoľkých rokoch bez obetavých žien, ktoré sú často pacientovi najbližšie.

Chceme vyzvať ministra zdravotníctva, aby začal s nami otvorene diskutovať o danej problematike. Vyššie pomenovaný krízový stav, v ktorom sa nachádza slovenské zdravotníctvo, sa nevyrieši mlčaním a ignorovaním problematiky. Ak má záujem minister zdravotníctva na tom, aby Slovensko a slovenské zdravotníctvo ešte malo sestry a pôrodné asistentky aj v nadchádzajúcich rokoch, je na čase, aby začal konať. Je na ňom, ako  aj na celej vláde SR, aby volebné obdobie 2012 až 2016 nezostalo v spomienkach sestier a pôrodných asistentiek ako obdobie nekonečných prísľubov a nesplnených sľubov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Páči sa ti na južnom Spiši, milá Lívia? (píše Michal Havran)

Je to možné, že sme niečo také dopustili?

Autorská strana Petra Schutza

Sťahovanie slučky, mŕtvola Danko a mainstreamová Lívia

Aura reformátora, ktorú si bin Salmán pestoval, je poškodená.


Už ste čítali?