Otvorený list ministrovi zdravotníctva SR

Autor: Monika Kavecká | 14.6.2015 o 19:15 | (upravené 14.6.2015 o 19:27) Karma článku: 6,67 | Prečítané:  1912x

Vážený pán minister zdravotníctva, v stredu 7. mája tohto roku sa naposledy stretli predstavitelia Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA)  s vedením Ministerstva zdravotníctva SR. 

Hlavnou témou rokovania bolo určenie výšky koeficientov, na základe ktorých by bola garantovaná aspoň základná položka mzdy sestier a pôrodných asistentiek, čo pokladáme za jeden najdôležitejších bodov pre budúcnosť sestier ako súčasti zdravotníctva SR.

Zo strany OZ SaPA je veľký záujem nájsť zhodu medzi očakávaniami sestier a reálnymi možnosťami zdravotného systému, a preto predstavitelia OZ SaPA prišli na rokovanie s kompromisným návrhom výšky koeficientov.  Zástupcovia ministerstva zdravotníctva na stretnutí uviedli, že návrh OZ SaPA v priebehu niekoľkých dní vyhodnotia z hľadiska dopadu na verejné financie a následne ho budú kontaktovať. Od toho momentu s nami ministerstvo prestalo komunikovať.

Schovávanie sa ministerstva zdravotníctva je o to nepochopiteľnejšie, že Slovensko je hlboko pod priemerom počtu sestier na 1000 obyvateľov v rámci krajín OECD.  Nemusíme ani zdôrazňovať, že úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti v krajine je úzko spojená s počtom sestier, ktoré sú pri lôžkach pacientov.  Zároveň musíme zdôrazniť, že atraktivita jedného z kľúčových povolaní je na bode mrazu a mladých sestier v slovenských nemocniciach takmer vôbec nepribúda. V spojení s odchodom starších sestier do starobného dôchodku bude v nasledujúcich rokoch miznúť v našich nemocniciach celý sestersky stav. Slovensku hrozí, že  bude do niekoľkých rokoch bez obetavých žien, ktoré sú často pacientovi najbližšie.

Chceme vyzvať ministra zdravotníctva, aby začal s nami otvorene diskutovať o danej problematike. Vyššie pomenovaný krízový stav, v ktorom sa nachádza slovenské zdravotníctvo, sa nevyrieši mlčaním a ignorovaním problematiky. Ak má záujem minister zdravotníctva na tom, aby Slovensko a slovenské zdravotníctvo ešte malo sestry a pôrodné asistentky aj v nadchádzajúcich rokoch, je na čase, aby začal konať. Je na ňom, ako  aj na celej vláde SR, aby volebné obdobie 2012 až 2016 nezostalo v spomienkach sestier a pôrodných asistentiek ako obdobie nekonečných prísľubov a nesplnených sľubov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?